foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witam na stronie pedagoga szkolnego Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie. Strona poświęcona jest bieżącym informacjom związanym z działalnością pedagoga. Zachęcam wszystkich do zaglądania na tę stronę także w celu skorzystania z różnych porad tutaj zamieszczonych. Pedagog Szkolny: Alicja Szymańska, tel 684558249, www.pedagog.eckziugubin.pl

Przelącz jezyk

Polish English French German Japanese
Nagłówek Pedagog

Imieniny

Dzisiaj jest: 8 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Liczba odsłon

DzisiajDzisiaj19
WczorajWczoraj95
Ostatni tydzieńOstatni tydzień825
Ostatni miesiącOstatni miesiąc918
ŁącznieŁącznie216950
Najwięcej 03-07-2020 : 341
34.200.222.93

Goście

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

 Szkoła miejscem wolnym od tytoniupapierosy

Miejsce nauki powinno być azylem służącym nabywaniu wiedzy, rozwojowi umiejętności oraz budowaniu relacji międzyludzkich. Powinno także stanowić bezpieczne środowisko sprzyjające dbaniu o zdrowie, jego podtrzymywanie i rozwój.

    Zdrowy uczeń jest z pewnością bardziej skupiony na lekcjach, ma możliwość przyswojenia większej ilości przekazywanych mu informacji, a także ćwiczonych z nim umiejętności. Zdrowie stanowi również podstawę do jego aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, na których może w naturalny sposób spożytkować swoją zdrowotną energię.

 

    Naturalną rzeczą jest, że każdy człowiek pragnie czuć się dobrze i przyjemnie. Warto jednak pamiętać, że taki stan można osiągnąć nie tylko poprzez wdychany dym papierosowy.

    Palenie papierosów jest chemicznym sposobem radzenia sobie z tak zwaną trudną sytuacją (problemem). Podczas palenia papierosa następuje podniesienie poziomu glukozy we krwi, co wywołuje u palacza chwilowe dobre samopoczucie. Zaraz potem następuje zjawisko hipoglikemii tytoniowej, polegające na gwałtownym obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Wtedy palacz reaguje silnym pobudzeniem nerwowym, które odreaguje, sięgając po kolejnego papierosa (poprawia sobie samopoczucie). Działając w ten sposób, nikotyna prowadzi palacza do uzależnienia.

    Nikotyna przyczynia się również do gromadzenia zanieczyszczeń w płucach, gdyż poraża i unieruchamia mechanizm rzęskowo-śluzowy znajdujący się w tchawicy i oskrzelach.

    Palenie papierosów może być przyczyną innych poważnych problemów zdrowotnych takich jak: niebezpieczeństwo zawału, przerost mięśnia sercowego, ryzyko udaru mózgu, osłabienie narządów zmysłów, uszkodzenia zębów i dziąseł, nadpobudliwość nerwowa, zapalenie żył i tętnic.

ZAPAMIETAJ TO DROGI UCZNIU !!!!! 

Regulacje prawne wynikające z ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych  

    Realizowanie skutecznej polityki antytytoniowej jest jednym z głównych priorytetów wynikających z wprowadzenia w dniu 15 listopada 2010 roku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W ustawie uwolniono od papierosowego dymu miejsca publiczne, zakazując palenia w następujących miejscach:

 • Øteren przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i pomieszczenia innych obiektów, których są udzielane świadczenia zdrowotne,
 • Øteren jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty społecznej (w tym nasza szkoła),
 • Øteren uczelni,
 • Øpomieszczenia zakładów pracy inne niż wyżej wymienione,
 • Øpomieszczenia obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
 • Ølokale gastronomiczno-rozrywkowe,
 • Øśrodki pasażerskiego transportu publicznego oraz obiekty służące obsłudze podróżnych,
 • Øprzystanki komunikacji publicznej,
 • Øpomieszczenia obiektów sportowych,
 • Øogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dzieci,
 • Øinne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego.

Pomocy w rzucaniu palenia udzielają poradnie dla osób chcących rzucić palenie oraz lekarze rodzinni.

Osoby uzależnione mogą również skorzystać z pomocy udzielanej przez telefoniczną poradnię pomocy palącym: 801 108 108 .  

2020 Copyright Pedagog Szkolny Rights Reserved