foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witam na stronie pedagoga szkolnego Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie. Strona poświęcona jest bieżącym informacjom związanym z działalnością pedagoga. Zachęcam wszystkich do zaglądania na tę stronę także w celu skorzystania z różnych porad tutaj zamieszczonych. Pedagog Szkolny: Alicja Szymańska, tel 684558249, www.pedagog.eckziugubin.pl

Przelącz jezyk

Polish English French German Japanese
Nagłówek Pedagog

Imieniny

Dzisiaj jest: 10 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Amelia, Filip, Witalis

Liczba odsłon

DzisiajDzisiaj7
WczorajWczoraj124
Ostatni tydzieńOstatni tydzień566
Ostatni miesiącOstatni miesiąc1154
ŁącznieŁącznie213523
Najwięcej 03-07-2020 : 341
3.226.97.214

Goście

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

 Zagrożenie  

 

SEKTA – Grupa, jedna z najniebezpieczniejszych patologii, mogących dosięgnąć potencjalnie każdego z nas.

 

Badania dotyczące tego zjawiska wskazują, że najwięcej młodych osób zostaje zwerbowanych do sekt w czasie wakacji.

Charakteryzuje się hierarchiczną strukturą o cechach totalitarnych i wymagających od swoich wyznawców ślepego posłuszeństwa we wszystkich przejawach życia codziennego i duchowego. Postuluje całkowite odrzucenie świata jako siedliska zła. Zerwanie ze światem zastępuje silną więzią wewnętrzną, opartą na posłuszeństwie wobec charyzmatycznego przywódcy –guru.  

 

ZAPAMIĘTAJ I NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ !!!  

 

Zdecydowaną większość nowych ruchów wyznaniowych można zaliczyć do jednej z dziewięciu grup:

1.  Chrześcijańskiej – powstającej jako zgromadzenie wokół osoby, która przeżyła objawienie lub na bazie nowej interpretacji Pisma Świętego. Ruchy takie często postulują powrót do korzeni chrześcijaństwa, organizując swoje wspólnoty na kształt pierwotnych eklezji. Duży nacisk w swej doktrynie kładą na wątki milenijne i eschatologiczne, prowokując rychłe nadejście końca świata.

2.  Wschodniej – nawiązującej w swej doktrynie i modelu kształtowania wspólnoty do religii Dalekiego Wschodu, zwłaszcza buddyzmu i hinduizmu. Egzotyka, wynikająca z orientalistycznej otoczki tego typu ruchów, stanowi magnes skutecznie przyciągający spragnionych coraz to nowych doświadczeń młodych ludzi.

3.  Ekologicznej– głoszącej idee mające swe źródło w trosce o środowisko naturalne.

4.  Neopogańskiej – poszukującej swych korzeni w dawnych wierzeniach ludów słowiańskich i germańskich.

5.  Okultystycznej – nawiązującej w swojej doktrynie do tradycji ezoterycznych i gnostycznych; charakteryzującej się głęboką wiarą w istnienie poza racjonalnych metod analizy rzeczywistości i możliwości wpływu na nią poprzez astrologię, magię czy wróżbiarstwo.

6.  Satanistycznej – głoszącej pogląd, że skoro na świecie dominuje zło, to musi nim rządzić istota absolutnie zła – szatan. Ruchy satanistyczne często praktykują szokujące formy kultu: orgie seksualne, krwawe ofiary.

7.  Czciciele UFO – odwołujących się w swej doktrynie do głębokiej wiary w istnienie istot pozaziemskich oraz w to, że istoty owe bezpośrednio ingerują w historię ludzkości. Stałym elementem każdej doktryny czcicieli UFO jest przekonanie, że członkowie wspólnoty zostaną uratowani z czekającej nasz świat katastrofy przez istoty pozaziemskie.

8.  Psychologicznej – mającej charakter pseudo terapeutyczny i obiecującej swoim członkom wyzwolenie ukrytego potencjału duchowego. Często odwołują się one do praktyk typowych dla jogi i medytacji transcendentalnej.

9.  Ekonomicznej – grupy, dla której doktryna stanowi jedynie przykrywkę dla działalności zarobkowej. Guru i jego najbliżsi współpracownicy, nie traktują poważnie przykazań swej „wiary” i dążą do ekonomicznego wyzysku swych współwyznawców. Warto dodać, że ten mechanizm występuje w mniejszym lub większym stopniu w innych typach sekt.

 

 

2020 Copyright Pedagog Szkolny Rights Reserved