foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witam na stronie pedagoga szkolnego Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie. Strona poświęcona jest bieżącym informacjom związanym z działalnością pedagoga. Zachęcam wszystkich do zaglądania na tę stronę także w celu skorzystania z różnych porad tutaj zamieszczonych. Pedagog Szkolny: Alicja Szymańska, tel 684558249, www.pedagog.eckziugubin.pl

Przelącz jezyk

Polish English French German Japanese
Nagłówek Pedagog

Imieniny

Dzisiaj jest: 10 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Amelia, Filip, Witalis

Liczba odsłon

DzisiajDzisiaj16
WczorajWczoraj124
Ostatni tydzieńOstatni tydzień575
Ostatni miesiącOstatni miesiąc1163
ŁącznieŁącznie213532
Najwięcej 03-07-2020 : 341
3.226.97.214

Goście

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Sex w życiu młodych osób

O miłości nastolatków dorośli myślą i mówią zazwyczaj lekceważąco, z przymrużeniem oka, często określając mianem niedojrzałej, nietrwałej i nierealistycznej. Dorośli bagatelizują rozpacz młodych osób, których miłość okazała się nieszczęśliwa, „życzliwie” pocieszając, że jeszcze są młodzi na prawdziwe uczucia. Nic bardziej mylnego. Wiek adolescencji czyli okres między 11 a 19 rokiem życia, jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o sferę uczuć i późniejszych zaangażowań emocjonalnych. Człowiek dojrzewa wówczas fizycznie i psychicznie. Z jednej strony dąży do bycia dorosłym i niezależnym, z drugiej zaś pragnie nadal korzystać z przywilejów dziecka.

             W tym rozwojowym zamieszaniu pojawia się uczucie miłości, wyrosłe na podłożu popędu seksualnego, który ujawnia się po okresie latencji (wyciszenia), absorbuje całą psychikę i może mieć wpływ na późniejsze intymne relacje.
             Umiejętność szczęśliwego współżycia to piękna i bardzo trudna sztuka, wymagająca od człowieka ogromnej kultury i wiedzy. Właśnie kultura jest wyjątkowo potrzebna w delikatnej i misternej materii uczuć i ludzkiej miłości. Prosto i pięknie mówił o tych sprawach Andre Maurois, który twierdził, że miedzy kochającymi się ludźmi za każdym razem, w każdej rozmowie może powstać alternatywa: albo sukces albo ruina ich związku. Radził zawsze, aby wybierać kulturę i uprzejmość we wspólnym postępowaniu.
               Kultura życia uczuciowego ma ogromne znaczenie dla współżycia pary i właściwego rozwoju miłosnej więzi partnerów. W jej krąg wchodzą różnorodne sprawy dotyczące zarówno treści przeżywanych uczuć, jak i sposobów ich wyrażania. Jest to więc delikatność miłosnych stanów reakcji, czułość i serdeczność – wiążąca się trwale z koniecznością poznawania potrzeb uczuciowych partnera i ich spełniania. To również umiejętność rozwijania szerokiej skali uczuć – od szacunku, serdeczności, czułości, do poczucia solidarności, spójności, odpowiedzialności i przyjaźni. Kultura miłości wymaga wreszcie znajomości metod i sposobów postępowania, aby podsycać uczucia partnera, pielęgnować wspólną wieź uczuciową, a nawet umieć walczyć o miłość osoby, którą się kocha. Całość tych uczuciowych poczynań jest nierozerwalnie związana z ogólną kulturą człowieka, umiejętnością kształtowania siebie samego, kontrolą i doskonaleniem osobowości.
                  Miłość – sex młodych ludzi musi być odpowiedzialna
 
Drogi młody człowieku zapamiętaj – Ty budujesz Swoją przyszłość

2020 Copyright Pedagog Szkolny Rights Reserved