foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witam na stronie pedagoga szkolnego Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie. Strona poświęcona jest bieżącym informacjom związanym z działalnością pedagoga. Zachęcam wszystkich do zaglądania na tę stronę także w celu skorzystania z różnych porad tutaj zamieszczonych. Pedagog Szkolny: Alicja Szymańska, tel 684558249, www.pedagog.eckziugubin.pl

Przelącz jezyk

Polish English French German Japanese
Nagłówek Pedagog

Imieniny

Dzisiaj jest: 8 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Liczba odsłon

DzisiajDzisiaj18
WczorajWczoraj95
Ostatni tydzieńOstatni tydzień824
Ostatni miesiącOstatni miesiąc917
ŁącznieŁącznie216949
Najwięcej 03-07-2020 : 341
34.200.222.93

Goście

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

„ Przemocy w rodzinie mówię NIE !!! „

Rodzina stanowi najbardziej powszechne środowisko życia człowieka.

Od niej zaczyna się biografia człowieka, ona towarzyszy mu przez całe życie. Uważa się, że rodzina wywiera istotny i znaczący wpływ na zachowania jednostek, ich stosunek do innych osób, świata wartości, do systemu norm i wzorów postępowania. Dzieje się tak dlatego, bo życie w rodzinie obejmuje długi okres, zaczyna się zanim pojawiają się inne środowiska w życiu człowieka.
  
    < Rodzina jest uważana za wspólnotę emocjonalną, a miłość stanowi podstawę jej egzystencji. Cenimy miłość jako zdolność odczuwania i przeżywania uczuć. Mówimy o kimś „ człowiek wielkiego serca „ jako o człowieku, który umie kochać i okazywać swe uczucia, umie współodczuwać uczucia innych w odróżnieniu od człowieka zimnego, wyrachowanego.
  
    < Miłość stanowi podstawę życia rodzinnego. Zrozumienie, życzliwość, wzajemna pomoc niesiona w przypadku trudności charakteryzują zachowania ludzi kochających się. Miłość rodzicielska powinna być mądra i dobra.
  
    < Jak wiadomo, wyrazem stosunków międzyludzkich są odpowiednie zachowania. W przypadku rodziców muszą to być takie zachowania, które dzieci odbierają jako przejaw miłości i życzliwości, wyrozumiałości i zrozumienia. Mogą one wtedy prowadzić do zacieśnienia więzi rodzinnej. Zachodząc w toku bezpośredniego i trwałego oddziaływania kształtują pozytywne postawy rodziców wobec dzieci i dzieci wobec rodziców.
  
    < Dużą wagę w kształtowaniu osobowości dzieci odgrywa stosunek emocjonalny rodziców, który wyraża się w odnoszeniu do dzieci, stosowaniu nagród i kar oraz kontroli ich zachowania. Dzieci powinny być przez rodziców traktowane ciepło, częściej nagradzane, mniej karane.
 
    < Stosowanie presji, od dawna towarzyszy różnym poczynaniom wychowawczym. W Polsce zauważa się coraz to większy rozmiar zjawiska stosowania przemocy rodziców wobec dzieci.
 
--- Przemoc ta ma różnorodne, trudne do pełnego wyszczególnienia formy. Jest to zarówno maltretowanie dzieci prowadzące do ich zgonu, jak i różne sposoby i postaci bicia, w tym również bicie lekkie, wynikające z tzw. ideologii klapsa.
Są to także wszelkie rodzaje gwałtów i kontaktów seksualnych dorosłych z dziećmi i nieletnimi, a także trudna do określenia przemoc psychiczna rodziców nad dziećmi.
 
--- Przemoc wobec dzieci występuje na ogół wtedy, gdy wyczerpane zostały – zdaniem rodziców – inne możliwości zaspokojenia ich oczekiwań czy potrzeb. Paradoks sytuacji polega na tym, iż przemoc która sama jest konfliktem, rodzi i rozwija konflikt. Jest to zatem wypaczony sposób rozwiązywania konfliktów między dziećmi i dorosłymi. Przemoc taka jest bezsensownym gwałtem. Rodzi się z przekonania o możliwości pokonania konfliktu przez ślepe przeforsowanie utraconej władzy rodzicielskiej. Jest niepowodzeniem stosowanym wobec niepowodzenia.
Dla kochanych Rodziców chwila zadumy……
 
 Wystawa szkolna o poruszanej tematyce: "Przemoc w Rodzinie"
 
         

2020 Copyright Pedagog Szkolny Rights Reserved