foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witam na stronie pedagoga szkolnego Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie. Strona poświęcona jest bieżącym informacjom związanym z działalnością pedagoga. Zachęcam wszystkich do zaglądania na tę stronę także w celu skorzystania z różnych porad tutaj zamieszczonych. Pedagog Szkolny: Alicja Szymańska, tel 684558249, www.pedagog.eckziugubin.pl

Przelącz jezyk

Polish English French German Japanese
Nagłówek Pedagog

Imieniny

Dzisiaj jest: 10 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Amelia, Filip, Witalis

Liczba odsłon

DzisiajDzisiaj10
WczorajWczoraj124
Ostatni tydzieńOstatni tydzień569
Ostatni miesiącOstatni miesiąc1157
ŁącznieŁącznie213526
Najwięcej 03-07-2020 : 341
3.226.97.214

Goście

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

alkohol 

Alkohol – droga donikąd

 1. Zatrucia alkoholem są niestety zjawiskiem tak pospolitym, że znają je nawet dzieci. Trujące działanie alkoholu było dobrze znane od najdawniejszych czasów, nawet wtedy kiedy spożywany był tylko pod postacią wina rozcieńczonego – jak nakazywał stary obyczaj – wodą.
 2. Gdy w nowożytnych czasach rozpoczęto alkohol destylować z płynów sfermentowanych i spożywać w napojach o większej zawartości alkoholu, nałóg używania napojów alkoholowych upowszechnił się, a zaburzenia psychiczne zaczęły się mnożyć. Dziś alkoholizm stał się największą klęską społeczną w skali światowej.
 3. Wpływ alkoholu na organizm jest tak różnorodny i rozległy, że opisanie wszelkich skutków alkoholizmu na tym miejscu nie jest możliwe. Wiadomości o tym łatwo można uzupełnić z licznych prac o alkoholizmie.
 4. Prawda o wpływie alkoholu na organizm przyjmowana jest niechętnie. Odbiera ona piciu fałszywy urok i rozwiewa złudzenia wywołane zatruciem alkoholowym. Jakże trudno spojrzeć prawdzie w twarz i porzucić miłe i pocieszające przesądy, mocno zakorzenione w opinii społecznej, że:
 5. „alkohol wzmacnia i pobudza do działania ’ – chociaż wszelkie badania dowodzą, że jest odwrotnie, że siły słabną, a wzmaga się tylko nieopanowanie i odruchowość (złudzenie siły płynące z osłabienia kontroli;
 6. „alkohol rozgrzewa‘’ – chociaż termometrem sprawdzić można, że ciepłota organizmu spada wskutek promieniowania ciepła z rozszerzonych przez alkohol naczyń krwionośnych skóry (złudzenie ciepła z rozgrzanej skóry;
 7. „alkohol wzmaga apetyt i poprawia trawienie‘’ – chociaż jedną z najbardziej pospolitych szkód spowodowanych przez alkohol jest nieżyt żołądka i marskość wątroby (duża śmiertelność z powodu marskości wątroby jest jednym ze wskaźników alkoholizacji społeczeństwa;
 8. „alkohol w miarę używany nie szkodzi ‘’- chociaż statystyka ustaliła, że pijący żyją krócej.
 9. Alkohol gromadzi się głównie w mózgu człowieka, więc objawy zatrucia są przede wszystkim psychiczne. Zależnie od zawartości alkoholu we krwi wzmaga się stopień zatrucia:
 10. I faza – (0.5% - 1.5 % alkoholu we krwi). Z początku alkohol wywołuje na ogół dobre samopoczucie i miłe ożywienie; zmęczenie pozornie ustępuje, pijący „ czuje się lepiej”.Jest to tak zwana euforia ; w tym stanie podchmielenia pijący zachowuje się jak chory hipomaniakalny, zrazu jednak nie objawia znaczniejszego podniecenia ruchowego. Ruchów precyzyjnych nie może wykonywać już w I fazie upicia z powodu (niewyraźnie jeszcze dostrzegalnych) zaburzeń w koordynacji ruchów, tj. we współdziałaniu z sobą różnych mięśni. Inaczej mówiąc – zawodzi „ kooperacja ‘’. Czas reakcji odruchowej, przedłuża się, a pozornie wydaje się, że reagowanie jest przyśpieszone. Jest to jednak rezultat porażenia hamulców, które zwykle nie pozwalają popędom się wyładowywać. Po alkoholu znika uczucie skrępowania, „ język się rozwiązuje ‘’, ale uwaga słabnie, pojmowanie jest utrudnione. Tok myśli przyśpiesza się, ale myślenie staje się płytkie.
 11. II faza – W II fazie upojenia uwidacznia się wyraźnie zaburzenie samokontroli, a także głębsze zmiany uczuciowe. Zachowanie staje się nieopanowane, popędliwe. Nastrój jest nadmiernie wesoły albo też przesadnie smutny, bądź też nagle gniewny, twarz zaczerwieniona, tętno i oddech przyspieszone, źrenice rozszerzają się. W tym stanie pijący już zwraca na siebie uwagę trzeźwego otoczenia. Stopniowo narastają zaburzenia świadomości i porażenie układu ruchowego. Niepozorne zrazu upośledzenie sprawności myślowej, uwagi, kojarzenia, krytycyzmu pogłębia się w miarę nasilania się upicia, świadomość ulega przymroczeniu, wzrasta drażliwość. Pijany zaczyna reagować bezmyślnie, staje się agresywny, jaskrawo objawia popęd seksualny. W tym stanie najczęściej dochodzi do przestępstw. Równocześnie uwidacznia się porażenie niższego piętra układu nerwowego – układu ruchowego: pojawiają się zaburzenia równowagi – zataczania się. Mowa dotąd szybka ( gonitwa myśli ) staje się bezładna, a w miarę przymracznia się świadomości zamienia się w niezrozumiały bełkot. Twarz pijącego uwidacznia porażenie mięśni – obwisłe policzki, otwarte usta, półotwarte oczy, „ wzrok zamglony ‘’, tępy wyraz twarzy.
 12. III faza ( powyżej 4.0 % we krwi ). Pijany staje się apatyczny, popada w coraz głębszy stan zamroczenia, zastyga w bezruchu, pokłada się albo upada na podłogę. Tętno zwolnione, ciepłota ciała spada. Ustrój, broniąc się usiłuje wyrzucić truciznę na zewnątrz, pijany wymiotuje, zanieczyszcza się. Następuje głęboka śpiączka, z której już nie można zbudzić zatrutego – następuje śmierć.
 13. Jeżeli zatrucie nie jest znaczne, to po pewnym czasie następuje stopniowe odtrucie – wytrzeźwienie i wraca świadomość (pamięć nie zawsze). Mimo to przez kilka dni po zatruciu zawsze pozostają jego skutki, objawy przepicia – bóle głowy, ogólne uczucie rozbicia, niesmak, osłabienie pamięci, uwagi, wzmożona pobudliwość seksualna, a także zaburzenia w oddziaływaniu źrenic na światło, co dowodzi uszkodzenia układu nerwowego.
 14. Leczenie alkoholików nie jest zadaniem łatwym, bowiem wielu z nich leczyć się nie chce, nie przyznaje się do nadużywania alkoholu i stara się ukrywać swoje zmienione alkoholem zachowanie się, chociaż wszyscy dookoła je widzą. Alkoholik nie jest zupełnie nieświadomy i bezkrytyczny. W pewnych okolicznościach alkoholik objawia ukryte w nim głęboko poczucie winy – poza tym jednak stara się je kompensować, wyrównywać i pokrywać nadmierną pewnością siebie i odwracaniem dręczących go przeżyć na zewnątrz, wyrzutami i agresją przeciw osobom bliskim i otoczeniu. Leczony musi współpracować, a do tego pozyskać go można tylko życzliwością i udzieleniem pomocy w rozwiązywaniu trudnego problemu życiowego, w atmosferze wzajemnego zaufania. Pogrążającym się w nieszczęściu trzeba podać rękę, a jeżeli to nie pomaga – izolować. Można i nieraz trzeba rozpoczynać leczenie przymusowo, ale nikogo nie można przymusem wyleczyć.
 15. Przezwyciężenie nałogu nie jest łatwe, ale tym droższe jest zwycięstwo, które już wielu byłym alkoholikom przywróciło godność ludzką i pozwoliło zacząć nowe życie. Aby nie wrócić do nałogu, każdy były alkoholik musi bezwzględnie zachować zupełną abstynencję i to przez całe życie. Najbardziej bowiem niebezpiecznym dla każdego z nich jest pierwszy kieliszek wódki.
 16. Drogi uczniu zanim sięgniesz po alkohol zastanów się (pamiętaj o kochających Ciebie Rodzicach – nie zawiedź ich).

2020 Copyright Pedagog Szkolny Rights Reserved